NCFL Grand Nationals Results
2016
Jackson Stafford (Cary Academy)- 3rd Place, Student Congress
Nate Jones (Cary Academy)- Semifinalist, Student Congress
Clay Cooper (Pinecrest High School)- Semifinalis(10th Place), Oral Interpretation
Divya Vijayakumar (Cary Academy)- Quarterfinalist, Extemporaneous Speaking
Bharat Modi (Cary Academy)- Octafinalist, Extemporaneous Speaking
Grey Spector(Cary Academy)- Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Grace Jin (Cary Academy)- Double Octafinalist & Top Speaker, Lincoln Douglas Debate
Khushi Surana (Cary Academy)- Double Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Cary Academy-- Eleanor E Wright Award for Excellence in Debate
Nate Jones (Cary Academy)- Semifinalist, Student Congress
Clay Cooper (Pinecrest High School)- Semifinalis(10th Place), Oral Interpretation
Divya Vijayakumar (Cary Academy)- Quarterfinalist, Extemporaneous Speaking
Bharat Modi (Cary Academy)- Octafinalist, Extemporaneous Speaking
Grey Spector(Cary Academy)- Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Grace Jin (Cary Academy)- Double Octafinalist & Top Speaker, Lincoln Douglas Debate
Khushi Surana (Cary Academy)- Double Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Cary Academy-- Eleanor E Wright Award for Excellence in Debate
2017
Aman Singh (NCSSM)- 1st Place, Dramatic Performance
Clay Cooper (Pinecrest High Sschool)- 1st Place, Oral Interpretation
Maya Arora- (Cape Fear Academy)- 1st Place, Lincoln Douglas Debate
Bhamini Vellanki (Durham Academy)- Semifinalist, Student Congress
Ben Lipson (Cary Academy)- Semifinalist, Student Congress
Eesha Sachdeva (Cary Academy)- Octafinalist, Original Oratory
Grace Jin (Cary Academy)- Double Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Clay Cooper (Pinecrest High Sschool)- 1st Place, Oral Interpretation
Maya Arora- (Cape Fear Academy)- 1st Place, Lincoln Douglas Debate
Bhamini Vellanki (Durham Academy)- Semifinalist, Student Congress
Ben Lipson (Cary Academy)- Semifinalist, Student Congress
Eesha Sachdeva (Cary Academy)- Octafinalist, Original Oratory
Grace Jin (Cary Academy)- Double Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
2018
Emily Donaldson (Durham Academy)- Semifinalist, Student Congress
Jacob Branham & Michael Garcia (Cumberland Polytechnic High School)- Octafinalist, Duo Interpretation
Viraj Shah (Cary Academy)- Double Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Isaac Fan & Riya Thomas (Cary Academy)- Triple Octafiinalsts, Public Forum Debate
Jacob Branham & Michael Garcia (Cumberland Polytechnic High School)- Octafinalist, Duo Interpretation
Viraj Shah (Cary Academy)- Double Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Isaac Fan & Riya Thomas (Cary Academy)- Triple Octafiinalsts, Public Forum Debate
2019
Maya Arora (Cape Fear Academy)- 1st Place & Top Speaker, Lincoln Douglas Debate
Bennett Dombcik (Durham Academy)- Semifinalist, Lincoln Douglas Debate
Alex Lim (Cary Academy)- 4th Place, Declamation
Annie Ma (Durham Academy)- Octafinals, Original Oratory
Kiran Sundar (Durham Academy)- Octafinals, Original Oratory
Emily Kohn (Durham Academy)- Octafinals, Dramatic Performance
Esme Longley & Mac Hayes (Durham Academy)- Octafinals, Public Forum Debate
Will Aarons (Cary Academy)- Double Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Jordanna Baldaulf (Apex Friendship)- Double Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Jonathan Hayden & Zach Kingery(Research Triangle High School)-Triple Octafinalists, Public Forum Debate
Durham Academy-- Eleanor E Wright Award for Excellence in Debate
Bennett Dombcik (Durham Academy)- Semifinalist, Lincoln Douglas Debate
Alex Lim (Cary Academy)- 4th Place, Declamation
Annie Ma (Durham Academy)- Octafinals, Original Oratory
Kiran Sundar (Durham Academy)- Octafinals, Original Oratory
Emily Kohn (Durham Academy)- Octafinals, Dramatic Performance
Esme Longley & Mac Hayes (Durham Academy)- Octafinals, Public Forum Debate
Will Aarons (Cary Academy)- Double Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Jordanna Baldaulf (Apex Friendship)- Double Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Jonathan Hayden & Zach Kingery(Research Triangle High School)-Triple Octafinalists, Public Forum Debate
Durham Academy-- Eleanor E Wright Award for Excellence in Debate
2021
Mukta Dharmapurikar(Cape Fear Academy)- 2nd Place, Extemporaneous Speaking
Andrew Lim (Cary Academy)- 4th Place, Declamation
Arianna Herring (Cumberland International Early College)-4th Place, Original Oratory
Hezekiah Bryant (Cumberland Polytechnic High School)- 5th Place, Dramatic Performance
Ryan Pickney (Cumberland Polytechnic High School)- 6th Place, Original Oratory
Jack Morganstein (Cary High School)- Quarterfinals, Lincoln Douglas Debate
Brandon Criswell (Pinecrest High School)- Semifinals (7th Place), Dramatic Performance
Alex Lim (Cary Academy)- Semifinals (8th Place), Dramatic Performance
Veronica Quiet (Durham Academy)- Semifinals (11th Place), Oral Interpretation
Kayla Engler (Cary High School)- Quarterfinals, Original Oratory
Shawn Dawson (Cumberland Polytechnic High School)- Quarterfinals, Original Oratory
Asia Crowley (Durham Academy)- Semifinals, Student Congress
Lulu Burnside (Durham Academy)- Semifinals, Student Congress
Katelyn Barr (Cumberland Polytechnic High School)- Octafinals, Original Oratory
Ava Clair (Durham Academy)- Octafinals, Original Oratory
Max Tendler (Durham Academy)- Octafinals, Original Oratory
Lexie Davlia (Cary Academy)- Octafinals, Declamation
Mickey Lewis (Cary Academy)- Octafinals, Declamation
Abby Kelley (Durham Academy)- Octafinals, Declamation
Natalie Kim (Cumberland Polytechnic High School)- Octafinals, Dramatic Performance
JR Cobb (Cary Academy)- Octafinals, Extemporaneous Speaking
Nitya Nalamothu (Cary Academy)- Octafinals, Extemporaneous Speaking
Peter Crowley & Owen Brent-Levenstein (Durham Academy)- Double Octafinals, Public Forum Debate
Emily Wang (Cary Academy)- Double Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Natasha Sachar (Cary Academy)- Triple Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Bryan Fang (Cary Academy)- Triple Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Adam Farris & Andrew Lake (Cary Academy)-Triple Octafinalists, Public Forum Debate
Han Zhang & Aryan Nair (Cary Academy)-Triple Octafinalists, Public Forum Debate
Izzie Gershon (Durham Academy)- Quarterfinals, Student Congress
Mary Mungai (Durham Academy)- Quarterfinals, Student Congress
Will Capps (Cary Academy)- Quarterfinals, Student Congress
Andrew Lim (Cary Academy)- 4th Place, Declamation
Arianna Herring (Cumberland International Early College)-4th Place, Original Oratory
Hezekiah Bryant (Cumberland Polytechnic High School)- 5th Place, Dramatic Performance
Ryan Pickney (Cumberland Polytechnic High School)- 6th Place, Original Oratory
Jack Morganstein (Cary High School)- Quarterfinals, Lincoln Douglas Debate
Brandon Criswell (Pinecrest High School)- Semifinals (7th Place), Dramatic Performance
Alex Lim (Cary Academy)- Semifinals (8th Place), Dramatic Performance
Veronica Quiet (Durham Academy)- Semifinals (11th Place), Oral Interpretation
Kayla Engler (Cary High School)- Quarterfinals, Original Oratory
Shawn Dawson (Cumberland Polytechnic High School)- Quarterfinals, Original Oratory
Asia Crowley (Durham Academy)- Semifinals, Student Congress
Lulu Burnside (Durham Academy)- Semifinals, Student Congress
Katelyn Barr (Cumberland Polytechnic High School)- Octafinals, Original Oratory
Ava Clair (Durham Academy)- Octafinals, Original Oratory
Max Tendler (Durham Academy)- Octafinals, Original Oratory
Lexie Davlia (Cary Academy)- Octafinals, Declamation
Mickey Lewis (Cary Academy)- Octafinals, Declamation
Abby Kelley (Durham Academy)- Octafinals, Declamation
Natalie Kim (Cumberland Polytechnic High School)- Octafinals, Dramatic Performance
JR Cobb (Cary Academy)- Octafinals, Extemporaneous Speaking
Nitya Nalamothu (Cary Academy)- Octafinals, Extemporaneous Speaking
Peter Crowley & Owen Brent-Levenstein (Durham Academy)- Double Octafinals, Public Forum Debate
Emily Wang (Cary Academy)- Double Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Natasha Sachar (Cary Academy)- Triple Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Bryan Fang (Cary Academy)- Triple Octafinalist, Lincoln Douglas Debate
Adam Farris & Andrew Lake (Cary Academy)-Triple Octafinalists, Public Forum Debate
Han Zhang & Aryan Nair (Cary Academy)-Triple Octafinalists, Public Forum Debate
Izzie Gershon (Durham Academy)- Quarterfinals, Student Congress
Mary Mungai (Durham Academy)- Quarterfinals, Student Congress
Will Capps (Cary Academy)- Quarterfinals, Student Congress